Keď je svetlo v dome, je aj svetlo v duši

20.07.2017

Svetlo je energia. Nedostatok svetla je tma. Potrebu svetla začneme vnímať, až keď ho nemáme. Bytostne nám chýba. Svetlo je nevyhnutnosť. Je zdrojom všetkej energie na Zemi. V podstate som si ho začala všímať, až keď som začala pracovať pre švédsku firmu, ktorá vyrába svietidlá. Dovtedy bolo pre mňa svetlo samozrejmosť.

Švédi dokážu zapálene rozprávať o počasí. Podľa mňa je to preto, že milujú svetlo. Snažia sa zachytiť jeho intenzitu do slov, skúšajú opísať všetky jej odtiene. Svetlo má iný odtieň keď prší a iný keď zem pokrýva sneh. Všimli ste si to? Švédi sú veľmi citlivo napojení na prírodu. Milujú ten kolobeh dňa a noci. Oni nevedia skryť tú radosť z brieždenia a ani smútok zo súmraku. Živo sa zaujímajú o počasie na druhom konci sveta. Cítiť tú bolesť, keď spomenú, že u nich už je tma a nadšene nedýchajú keď im opisujete východ slnka nad slnečnicovým polom, ktoré každý deň míňate cestou do práce. Sú to skutoční odborníci na svetlo. Vážia si ho a vedia ho oceniť a niektorí aj vyrobiť .-)

Švédska firma FAGERHULT, kde som pracovala, skúma a vyrába svietidlá už viac ako 65 rokov. Pokorne, s úctou a nadšením. Oddane a hrdo, z generácie na generáciu . Ich vášeň pre svetlo je obdivuhodná. Majú motto: "Najlepšie svetlo je to, ktoré sa nemusí vyrobiť." Ich vízia výroby svietidiel s nízkou spotrebou energie je ich odkaz modelu udržateľnosti života na Zemi. Oni skutočne poznajú NAŠE požiadavky na svetlo. Nikoho nepresviedčajú, vedia.

Ak ste sa zaľúbili do čistého dizajnu, prosím neobviňujte ich! Sú na tom rovnako! Hovorí sa, že dobrá burina vyrastie všade. Myslím, že to je ten skutočný dôvod prečo sú svetovo úspešní.

Naučila som sa pri nich dve veci:

  • Ak ste smutní, bezradní a padá na Vás depresia, zažnite svetlo! Tam kde je svetlo, nemôže byť predsa tma! Silu svetla nám raz opísal šéf Lighting Academy z Kodane,  na jednej prednáške o svetle, na príklade výbuchu bomby. Vojaci, ktorí stáli v druhej rade videli pri výbuchu bomby kostru vojakov stojacich v prvej rade!
  • Výsledky ich vlastného výskumu ukázali, že ak Vaše oči vnímajú blankytne modrú oblohu aspoň 30 minút , máte dostatok energie na 4 hodiny práce! A to stojí za to, zložiť si slnečné okuliare a nechať si dobiť baterky, nemyslíte?

Moja úcta, rešpekt a uznanie patrí tým, ktorí zasvätili svoj život svetlu. je to zmysluplné a užitočné. 

Takže ak neviete čo robiť, zasvieťte svetlo, odhrňte závesy, vytiahnite žalúzie a otvorte okná! Svetlo už vie, čo má robiť...

Svetlo v dome a v duši prajem....