Máte aj Vy doma autistické dieťa či dieťa s aspergerovým syndrómom?

31.07.2017

Autizmus je porucha vývinu, ktorá sa prejavuje u detí väčšinou okolo 5 rokov. Je to stav, ktorý je charakterizovaný špecifickými príznakmi v oblastiach sociálnych vzťahov, hry, záujmov a predstavivosti.

Raz som bola na návšteve u známych a tam prišla rodinka s malým chlapcom u ktorého sa potvrdilo toto ochorenie. Mamička s ním pravidelne navštevovala špecialistku, ale chlapec vytrvalo ignoroval akýkoľvek pokus o komunikáciu. Chvíľku som pri ňom sedela a zrazu mi niečo povedal.... jeho mama práve išla okolo a skoro od úžasu odpadla. Vraj to je perfektné, lebo on nechce rozprávať ani s pani doktorkou.... Občas sa mi to stáva, napríklad keď deti plačú a ja ich vezmem na ruky, vtedy prestanú....cítia rovnováhu, stabilitu, možno niečo iné....ktovie...ale stíchnu a upokoja sa.

Osobne si myslím, že tieto deti sú extrémne citlivé a preto dokážu tak ostro reagovať na "rôzne situácie". Potrebujú rovnováhu, harmonické prostredie, ktoré ich príjme a podporí v ich raste a rozvoji. Vnímajú to, čo my prehliadame. Tie neviditeľné pravidlá, ktoré viditeľne fungujú.... feng shui. Rovnováha vytvára harmóniu . Myslím si, že feng shui priestor by pri týchto detičkách mal byť niečo ako "povinná výbava" a možno aj hradená zdravotnou poisťovňou. Citlivo zariadený priestor, kde takéto dieťatko žije a vyrastá poskytne tejto výnimočnej bytosti bezpečné útočisko pred týmto našim - pre neho nepochopiteľným svetom. Celej rodine sa výrazne uľahčí ich vzájomné spolužitie. Ale to vie posúdiť iba ten, kto takéto niečo zažil.

Všetci už chápeme, že nie sú zlí, sú len iní. Nie sú odpojení, sú len inak zapojení. Sú to bytosti rovnako krásne ako my, len potrebujú iný prístup...tak im ho dajme... Moju pomoc nájdete na tomto telefónnom čísle: 0948 031 389 alebo na hlbocanova38@gmail.com