Inšpirácia ...

05.11.2018

Chystáte sa zútulniť si domov a neviete kde začať? Farby na stenách tvoria až 80% úspechu. Správna farba na správnej stene Vám zabezpečí harmonické fungovanie v priestore i v živote. Je to neuveriteľné, ale je to tak. Zas a znova to skúšam...idem, riskujem - niekedy až hazardujem a potom sa vrátim do môjho domu a priestor ma zas a znova vyladí na harmóniu a môj stred.

Ja keď prídem do nového priestoru, všímam si veci, ktoré zostanú ... obkladačky, podlaha - parkety, dlažby, interiérové dvere, obklad v kúpeľni, prípadne kuchyňu. Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Majiteľ mal v kuchyni taký zvláštny odtieň zeleno modrej obkladačky, jemne béžovú kúpeľňu a slabo zemitú dlažbu v chodbe. Interiérové dvere a podlahy boli v odtieni buk. Spravím si nákres, zistím kde aký element treba dostať a začínam hľadať vhodné farby. Inšpiráciou mi býva príroda, fotka z dovolenky, to ako sa chce zákazník cítiť vo svojom priestore alebo i kniha. Táto krásne ilustrovaná detská kniha o vílach mi pomohla nájsť tie správne odtiene farieb k dlažbe a obkladu, ktorý už v dome je a majiteľ ho nechce meniť. Podotýkam len, že na to, aby dojem z priestoru bol harmonický je dôležité, aby všetky farby spolu navzájom ladili (i keď sa v priestore nenachádzajú vedľa seba) Ak už raz v priestore použijem petrolejovo modrú farbu (a nejde len o farbu na stenách, ale i doplnkoch) je pekné použiť ju všade tam kde treba (východ, juhovýchod). Môžeme sa samozrejme hýbať v slabších a silnejších odtieňoch. Celkový priestor sa tým zjednotí a vytvorí sa harmonický celok.

Popremýšľajte pri pohľade na akú kombináciu farieb sa cítite dobre. Ktorý obrázok keď otvoríte knihu Vás donúti pohladiť stranu? Alebo ktorú krajinu milujete? Odtiene a príchute Talianska či bláznivého Maroka? Kde ( myslím priestor - obľúbená kaviareň, babičkina záhrada) sa cítite naozaj dobre? Alebo ktoré ročné obdobie je tým Vaším vyvoleným? Chcete sa cítiť isto? (Tmavšie odtiene navodzujú pocit istoty a pokoja) Alebo viac vzdušne? (Jemnejšie odtiene navodzujú pocit vzdušnosti a priestoru - sú motivačné, povznášajú). Doprajte Vašej duši útechu v podobe tej správnej farby a uvidíte ako rozkvitne. Je to terapia pomocou priestoru a lieči sa celá rodina.